Za suchým, často sa opakujúcim kašľom, ktorý trvá niekoľko týždňov môže byť mnoho druhov chorôb.  Ak nezaberá žiadna samoliečba, ak kašeľ stále pretrváva mali by ste vyhľadať lekára. Ten vám s najväčšou pravdepodobnosťou nasadí lieky proti kašľu. Ak nezaberú pošle vás k odborníkovi. Moderné diagnostické metódy v súčasnosti už vedia odhaliť a presne diagnostikovať astmu.

cigareta.jpg

Čo je astma.
Astma je v podstate zápal dýchacích ciest. Ale pozor, nie je to zápal spôsobený vírusom, alebo bacilom. Tento typ zápalu spôsobuje samotný imunitný systém, ktorého bunky sa zhromažďujú v dýchacích cestách. Dochádza k zmene štruktúry tkaniva čo zvyšuje citlivosť na rôzne vonkajšie podnety. Dýchacie cesty sa následne zúžia, začne sa produkovať hlien a dochádza k astmatickému záchvatu – kašeľ, dýchavičnosť, pocit tlaku na hrudi,…  v organizme dôsledkom zhoršeného dýchania dochádza ku kyslíkovému dlhu čo sa môže prejaviť modrastým sfarbením pokožky.
Astmatický záchvat môže spustiť čokoľvek. Môžu to byť rôzne vône (cigaretový dym, prach, chemikálie  …), ale aj chlad, alergény ( peľ, plesne, roztoče,…) alebo dokonca emócie. V závislosti od spúšťačov záchvatu poznáme alergickú a nealergickú astmu.

pyl.jpg

Liečba
Na liečbu tohto chronického ochorenia sa používajú dva druhy liekov.
Kontrolóri – lieky, ktoré potláčajú zápal. Nakoľko je zápal spôsobený imunitným systémom používajú sa medikamenty, ktoré ho potláčajú – kortikosteroidy, antileukotriény, anti IgE liečba,… Užívajú sa dlhodobo a ich úlohou je zabrániť, prípadne aspoň oddialiť astmatické záchvaty.
Uvoľňovače– užívajú sa pri záchvatoch. Uvoľnia stiahnuté hrdlo a umožnia sa tak pacientovi nadýchnuť.
Ak prepukne astma u detí zvykne sa počas puberty upraviť. Nemusí zmiznúť úplne, ale frekvencia záchvatov sa zníži. Astmu u dospelých ľudí treba mať pod kontrolou. Môže sa zhoršovať.