V Škótsku, na neobývanom ostrove Staffa, leží jedna z najväčších inšpirácií Julesa Verna, kráľovnej Viktórie a hudobnej skupiny Pink Floyd, prekrásna tajuplná jaskyňa Fingal. Bola formovaná pred viac ako 60 miliónmi rokov.

moře
 
Obklopená Atlantickým oceánom, jaskyňa Fingal sa objavila počas paleocénnej epochy, ktorá trvala približne 10 miliónov rokov. Aj vďaka vzhľadu, ktorý sa zdá byť vyrezávaný do skaly, je pohľad na 22 metrov  vysokú jaskyňu impozantným lákadlom pre turistov, ktorí sem prichádzajú loďou alebo vylezú na malý ostrov. Hlboká je 82 metrov. Stovky čadičových stĺpov sa vytvarovali pred 60 miliónmi rokov vďaka masívnemu toku lávy. Proces tuhnutia a chladenia lávy viedol k šesťuholníkovému tvaru stĺpov, ktoré pripomínajú píšťaly kostolného organu.
 
Jaskyňa dostala meno po hrdinovi epickej básne z 18. storočia od básnika a historika Jamesa Macphersona, ktorá bola súčasťou jeho cyklu básní Ossian, ktoré boli inšpirované starými galskými povesťami.
 
Okrem zaujímavého vzhľadu je známa nevšednou prirodzenou akustikou. Vďaka veľkosti jaskyne a jej blízkosti k oceánu, každý zvuk znie podobne ako ozvena v katedrále. Tento jav iba zosilňuje krásu a tajomnosť jaskyne Fingal.

pláž
 
Niet divu, že popularita tohto prirodzeného miesta sa postupne počas storočí zvyšovala a teraz si ho turisti nevedia vynachváliť. Napriek tomu, že Jules Verne alebo kráľovná Viktória navštívili túto jaskyňu, až od roku 1829 sa stala svetovo známou. Inšpirovaný jedinečnými ozvenami jaskyne, Felix Mendelssohn – romantický skladateľ, napísal "Predohru jaskyne Fingal". Neskôr známa hudobná skupina Pink Floyd vydala skladbu s rovnakým názvom ako jaskyňa. Aj keď patrí k ich skoršej tvorbe, pieseň zvyšuje popularitu tohto škótskeho miesta.
 
Jaskyňu Fingal môžete navštíviť v lete vďaka špeciálnym plavbám, ktoré umožňujú zvedavým návštevníkom vidieť tento nádherný prírodný zdroj inšpirácie.