Byť hore celú noc alebo dlho do noci sa nevypláca. Náš organizmus je nastavený na prirodzený biorytmus a keď ho narušíme, následky na seba nenechajú dlho čakať. Podráždenosť a únava sú tými lepšími možnosťami. Preto ak sa už nemôžete vyhnúť prebdenej noci, zabezpečte si počas dňa podmienky aké sú počas noci. V prvom rade upozornite rodinu a príbuzných aby na váš brali ohľad a správali sa čo najtichšie a za ďalšie si zatemnite miestnosť, v ktorej budete spať. Spôsobov ako to urobiť je niekoľko:
1)Na okná pripevnite samolepiace protislnečné plastové fólie, ktoré sa dajú aplikovať buď zvonka alebo zvnútra. Tieto fólie sú priehľadné a dobre odrážajú slnečné lúče smerom von. Ich primárnou funkciou je tlmenie slnečného svetla ale súčasne tlmia aj prirodzené svetlo v miestnosti.
2)Ako provizórne riešenie oproti slnečným fóliám môže dobre poslúžiť aj obyčajný alobal. Na pripevnenie použite maliarsku lepiacu pásku, v prípade potreby sa alobal bude dať ľahšie odstrániť bez poškodenia okien. Ak máte byt v prenájme opýtajte sa majiteľa či si takto smiete okná upraviť.
3) Kúpte si zatemňovacie závesy. Zvyčajne sa vyrábajú z hrubších husto tkaných látok a majú vložku, ktorá zabraňuje prieniku svetla. Nielen dobre izolujú pred svetlom ale čiastočne tlmia aj vonkajší hluk a bránia prenikaniu tepla von alebo dovnútra. Nielen, že sa lepšie vyspíte ale v zime ušetríte aj za energie.
4)Ušite si záclony sami. Ak ste šikovní nemalo by vám to robiť najmenší problém. Vo obchode s textilom si vypýtajte zatemňovaciu polyesterovú podšívku a tkaninu na záves. Po ušití ich môžete jednoducho spojiť suchým zipsom.
5)Zožeňte si tieniace rolety. Väčšinou sú vyrobené z hrubších látok a dajú sa ľahko na namontovať na okno. Tým, že lepšie priliehajú, tienia niekedy lepšie a kvalitnejšie ako obyčajné vnútorné žalúzie. Môžete si ich tiež ušiť sami podobne ako závesy.
6) Kúpte si masku na spanie. Táto jednoduchá a užitočná vec vám dobre poslúži aj pri dlhšom lete alebo ceste autobusom. Pre zlepšenie účinku si na ňu kvapnite kvapku levanduľovej silice.